O autorze
Feministka na macierzyńskim. Zaciekła tropicielka wszelkich przejawów tego, jak my, kobiety, same pod sobą dołki kopiemy w trudnych bojach o należne nam miejsce w rodzinie, świecie polityki, życiu zawodowym i wszędzie indziej…. Jak tkwimy, mniej lub bardziej świadomie, w naszych genderowo-stereotypowych okopach i ciągle jeszcze dajemy się sprowadzać do drugorzędnych ról. Jak te tysiące nieznanych kobiet solidarnościowej rewolucji, co to, zgodnie z dyrektywą jednego z transparentów umieszonych ponoć na stoczniowym murze, po cichu, nie przeszkadzając, wspierały swoich bohaterów, którzy o ważne sprawy walczyli (i którzy to zapisali się na kartach historii zupełnie nieanonimowo).

A do tego spełniona matka i żona z zawodowymi sukcesami i ambicjami. I - pomimo wszystko - niepoprawna optymistka.

Wracam do pracy, hurra!

"To kiedy ty wracasz dokładnie? Bo wiesz co, zaczynamy super projekt. Akurat coś dla Ciebie - part time! Będziesz mogła na spokojnie się wdrożyć!" Ale ja nigdy nie mówiłam, ze wracam na part time! W żadne part time nie wierzę, nie w tej branży, a poza tym wcale nawet nie chcę! Tak sobie urządziliśmy z mężem (i całą bandą życzliwych babć, opiekunki i żłobka) opiekę nad naszym rocznym Maleństwem, żebym mogła normalnie pracować.

"A to może Adrian będzie zainteresowany?" - sugeruję. "A dlaczego niby Adrian??!?" Na twarzy kolegi jakiś dziwny grymas i autentyczne niezrozumienie. "Bo też ma rocznego szkraba?" Głupia ty! Dlaczego młody ojciec miałby być zainteresowany part time??"Sama nie wiem, jak to będzie wrócić do roboty, zostawiać Małego na długie godziny..." - zwierzam się szczerze życzliwym kolegom. "Strasznie się przez ten rok zżyliśmy." "I naprawdę nie rozważasz tego part time? Przecież będziesz pracowała jeszcze jakieś 30-40 lat! A Mały tylko raz będzie mały. Pomyśl, ile cudnych chwil cię ominie!" - żałuje Paweł.

No ominie, to prawda. Ale tak się składa, że moje najdroższe dziecko przez najbliższe 18 lat (i jeszcze długo potem) będzie miało co chwila jakieś nowe życiowe doświadczenia. A z kolei jak teraz, w szczycie moich twórczych możliwości i życiowej energii, nie skorzystam z dobrze rozpoczętej kariery, to jest duża szansa, że raczej nie uda mi się wskoczyć z powrotem na falę wznoszącą. Jeśli w ogóle już kiedykolwiek mi się uda, zwłaszcza jak miałabym wrócić do pracy na serio za kolejny rok czy dwa (jak Mały zacznie korzystać z nocniczka i pójdzie do przedszkola)! "Przesadzasz, jak zwykle!" A to sorry, że taka pesymistka ze mnie. Że życie uparcie pokazuje, że żadna z moich koleżanek - młodych matek, która "zwolniła", nie wymiata w swojej kategorii jak kiedyś. Co innego ich partnerzy; u nich po staremu, czyli super.

W przypadku młodych ojców nikt u nas nie zakłada, ze ich kariera może zwolnić choćby na chwilę. Co innego my - to opcja domyślna! A ile z nas po prostu lubi swoją pracę (co naprawdę nie wyklucza miłości i troski o dzieci, heloł)! I naiwnie liczy, że wszyscy dołożą starań, żeby ten jej powrót ułatwić i pomóc pogodzić dalszy rozwój (nie mylić z przestojem) zawodowy z posiadaniem małych dzieci...

Give me a break, really! Wracam na full time!
Trwa ładowanie komentarzy...